Stowarzyszenie Obywatelskie Zjednoczeni dla Pokoju
7. 6. 2021 sa občianska iniciatíva Zjednotení za mier spojila s občianskym združením Ľudia za mier / People for Peace a vznikol jeden subjekt – OZ Zjednotení za mier.
KONTAKTNÉ ÚDAJE:
Názov: Zjednotení za mier
Právna forma: Občianske združenie
Adresa sídla: Čsl. parašutistov 212/7, 831 03 Bratislava-Nové Mesto
IČO: 53413491
Ako sa stať členom OZ Zjednotení za mier ?
1. KTO SA MÔŽE STAŤ ČLENOM?
Cieľom nášho združenia je reprezentácia mierových hodnôt, ich ochrany a rozširovania, dobrovoľné vyjadrenie záujmov a ašpirácií aktívnych jednotlivcov, ktorí sa združia v rámci spoločných záujmov, hodnôt a cieľov a zmobilizujú sa smerom ku kolektívnej aktivite. Členmi združenia môžu byť fyzické i právnické osoby, ktoré súhlasia so stanovami a cieľmi nášho združenia. Zapojiť do nášho združenia sa môžu všetci aktívni jednotlivci s rôznymi profilmi – pod podmienkou pozitívneho vzťahu k oblasti mierových záležitostí. Okrem toho, ak sa aktívne zaujímate o otázky medzinárodných vzťahov, histórie a zahraničnej politiky so zameraním na témy, ktorými sa zaoberáme, v našom združení ste vítaní!
2. AKÝ JE POSTUP NA TO, ABY STE SA STALI ČLENOM?
Písomne požiadať o členstvo (prostredníctvom emailu: ikompisova@gmail.com alebo našej facebookovej stránky).
O prijatí za člena rozhoduje Správna rada na základe Vašej písomnej žiadosti o členstvo. Členstvo vzniká dňom prijatia za člena združenia.
Naši ľudia
Doc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD. - historik, politický analytik, publicista, bývalý rektor Akadémie médií a kandidát na prezidenta Slovenskej republiky. Podľa oxfordských Dejín politického myslenia v strednej Európe je „kľúčovou postavou mierového hnutia na Slovensku“. Organizoval protesty proti bombardovaniu Juhoslávie, viedol úspešnú občiansku kampaň za zrušenie základnej vojenskej služby, stál na čele najväčšej protivojnovej demonštrácie v dejinách Slovenska – pochodu proti vojne v Iraku, rečnil na desiatkach mierových zhromaždení a fór doma i v zahraničí. Bol predsedom petičného výboru za vypísanie referenda proti vstupu do NATO. Je propagátorom filozofie nenásilia. Za svoju novinársku činnosť získal nomináciu na Cenu Európskeho parlamentu za žurnalistiku za rok 2008. Je autorom štyroch kníh, niekoľkých desiatok odborných štúdií a nositeľom ceny Humanista roka 2021.
Stále žijeme vo svete, kde sú mierotvorci a pacifisti považovaní za radikálov a ich význam je potlačovaný. Pozrite sa koľko vojvodcov a ľudí spojených s vojnou má u nás sochu a koľko sôch majú naopak ľudia, ktorí sa zaslúžili o mier? Verím, že sa v budúcnosti dopracujeme k tomu, že prestaneme vnímať týchto ľudí ako naivných snílkov, ktorí dúfali v niečo, čo nie je možné a budeme ich skôr chápať ako predchodcov vlastných snáh. Vyštudovala som medzinárodné vzťahy, v ktorých najvyššou hodnotou a princípom musí byť práve mier. Na rozdiel od bezpečnostnej sféry však oblasť mierových záležitostí na Slovensku nie je pokrytá žiadnou inštitúciou a slovo MIER už takmer u nás vymizol zo zahraničnopolitického slovníka. Preto som sa v roku 2020 rozhodla založiť občianske združenie Ľudia za mier / People for Peace, ktoré sa v júni 2021 zlúčilo s občianskou iniciatívou Zjednotení za mier, čím vzniklo súčasné OZ Zjednotení za mier, ktorého ciele a aktivity nájdete v našich stanovách, na sociálnych sieťach a na tejto stránke. Veríme, že vďaka osvete obyvateľstva a jeho získavaniu pre myšlienky našej mierovej iniciatívy aj my prispejeme k tomu, aby sa zabránilo ďalším vojnám a konfliktom prostredníctvom sily organizovanej verejnej mienky.
Takmer trištvrtestoročie sme v našom priestore nezažili väčší vojenský konflikt, ktorý by sa bezprostredne dotkol mojej generácie. Zvyšok sveta však takéto šťastie nemalo a nemá, navyše sa ozbrojené konflikty presúvajú čoraz bližšie k nám. Kvôli malicherným zámienkam a profitu pár politikov a biznismenov trpia a zomierajú ľudia, ničia sa ich domovy a hodnoty, vybudované generáciami pred nami. A pritom stačí tak málo – vedieť sa porozprávať a dohodnúť. Želám si, aby už nikto nikdy vo svojom živote, ktorý je beztak dosť krátky a sám osebe zložitý, nezakúsil hrôzy vojny a mohol sa slobodne rozvíjať v mierovej spoločnosti.
Manažér Pre PR A Social Media Marketing
Volám sa Katarína Jurečková, žijem v Bratislave, vyštudovala som medzinárodné vzťahy a diplomaciu na moskovskej univerzite MGIMO v Ruskej federácii. Špecializujem sa na zahraničný obchod a podnikateľské prostredie. V minulosti som pôsobila na rôznych pozíciách v štátnej správe, kde som sa daným agendám intenzívne venovala. Momentálne už 10. rok pôsobím v súkromnom sektore, kde sa venujem zahraničnému obchodu, verejným zákazkám a medzinárodným projektom. Plynule hovorím po anglicky a rusky. Aktívne sa zaujímam o medzinárodné dianie, históriu a politológiu, najmä o dejiny druhej svetovej vojny, studenej vojny a boj proti terorizmu. Práve 2. svetová vojna je pre mňa tým mementom, prečo treba podporovať a budovať mier, aby sa podobná udalosť už nikdy nezopakovala.
Aj z úcty k svojim predkom, ktorých osudy boli silne podmienené sociálnymi pomermi v monarchii, zasiahnuté vojnami a životom medzi nimi i v povojnovom období, rád študujem históriu a dokumenty súvisiace so vznikom Československa, povojnového usporiadania, ktoré na celé desaťročia prinieslo mier a stabilitu aj v našom geografickom priestore. Zároveň, často so smútkom, intenzívne sledujem dianie na Ukrajine, Blízkom východe a súčasnú neschopnosť vyspelého sveta sprostredkovať mier, úctu, sociálne i kultúrne porozumenie.
Architekt V Rodinnej Firme